Wideoblog „Logika Codzienna” nie zna wakacji

 

     Mimo wakacji i urlopów nie zwalnia tempa instytutowy wideoblog „Logika codzienna” prowadzony przez dr Jakuba Prusia. Na początku lipca ukazał się już 50 odcinek na tym kanale, pt. „Buduj swój etos jak amerykańscy prezydenci” - jak można zbudować swoją wiarygodność na podstawie przemówień Obamy, Trumpa (i jego tweetów), Billa i Hilary Clintonów? 

Dwa tygodnie później, p. Pruś otwarł kolejną pięćdziesiątkę filmikiem, który zajmuje się dobieraniem taktyki przekonywania. Warto poznać podstawy teorii perswazji – co to znaczy "proces dwutorowy", czym jest cel minimalny i maksymalny, dlaczego czasem warto zataić cel perswazyjny, no i o co chodzi z "drzwiami w twarz" oraz "stopą w drzwiach"! 

W serii sierpniowym materiałów można zapoznać się z bardzo ignacjańskim zagadnieniem w odcinku pt.  „Zanim zaczniesz oceniać argument … - rzecz o interpretacji”. Argument trzeba właściwie zinterpretować. Bez tego nie powinno się ani oceniać argumentu, ani – tym bardziej – kontrargumentować! Czym jest zasada życzliwej interpretacji? Dlaczego jej potrzebujemy?

Czwarty wakacyjny materiał, „Dyskusja: walka czy współpraca?”, zwraca uwagę, że wiele problemów z dyskutowaniem, jak na przykład nieżyczliwe interpretowanie, odporność na perspektywę rozmówcy, czy upieranie się przy swoim, bierze się z metafory dyskusji jako walki, nie jako współpracy. Wedle tej pierwszej trzeba uznać, że w dyskusji najwięcej wygrywa ten, który … ją przegrywa.